Najlepsze czytniki linii papilarnych – porównanie rozwiązań różnych producentów

Czytnik linii papilarnych to jedno z najlepszych zabezpieczeń współczesnych smartfonów. Tego typu rozwiązanie jest stosowane zarówno w tańszych, jak i droższych modelach. W tym artykule przyjrzymy się poszczególnym technologiom stosowanym w smartfonach. 

Czym jest czytnik linii papilarnych? 

Czytnik linii papilarnych to sensor, który ma za zadanie rozpoznać odcisk palca użytkownika. Zgodność z wcześniej zarejestrowanymi danymi sprawi, że w kilka sekund uzyskasz dostęp do urządzenia. Ta technologia jest uważana za jedną z najbezpieczniejszych na rynku. Producenci smartfonów stosują kilka różnych rozwiązań. 

Czytnik linii papilarnych umieszczony w przednim przycisku 

Rozwiązanie zapoczątkowane przez Apple zadebiutowało wraz z iPhone’em 5S. Czytnik linii papilarnych jest umieszczony w przednim przycisku. To bardzo wygodne i bardzo szybkie rozwiązanie. Kolejnym udoskonaleniem było Touch IC w iPhone 6 Technologia z czasem została udoskonalona i takie telefony jak iPhone 7, czy iPhone 8 potrafią odblokować urządzenie dosłownie w ułamku sekundy. Rozwiązanie Apple wykorzystali również inni producenci. Czytnik umieszczony pod przyciskiem jest obecny również w takich telefonach jak Huawei P20, czy P20 Pro. 

Czytnik linii papilarnych na pleckach telefonu 

Sensor umieszczony na pleckach działa niemal w identyczny sposób, jak ten umieszczony z przodu. Zwolennicy tego rozwiązania twierdzą, że palec w naturalny sposób ląduje na tylnej części obudowy, co pozwala na bardzo wygodne odblokowanie. Rzeczywiście, wiele smartfonów na rynku wykorzystuje takie rozwiązanie. Xiaomi Redmi 7, Samsung Galaxy Note 9, czy Huawei P30 Lite to przykłady urządzeń, które mają sensor umieszczony na tylnym panelu. 

Czytnik linii papilarnych pod ekranem 

Najnowsze rozwiązanie, które aktualnie jest dostępne wyłącznie we flagowych telefonach. Sensor linii papilarnych jest umieszczony pod ekranem. Wykrywanie odcisków palca jest wykrywane za pomocą czujnika optycznego lub ultradźwięków. To rozwiązanie jest stale rozwijane, jednak już teraz można je uznać za bardzo dobre. 

Zastosowanie tego rodzaju technologii pozwoliło producentom powiększyć przedni panel, a także sprawić, że na pleckach urządzenia będzie umieszczony tylko aparat fotograficzny. Czytnik linii papilarnych pod ekranem mają takie smartfony jak Huawei P30 Pro, Samsung Galaxy Note 10, czy One Plus 7. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *